Jak rozpocząć własną Trial przygodę?

TRIAL AMATOR

Trial Motocyklowy to bardzo wdzięczny sport, który daje nam oprócz przyjemności uczestnictwa również możliwość zwiększenia własnej wytrzymałości i kondycji. Ale jak najlepiej zacząć przygodę z Trialem?

Przeglądając Polski internet oczywiście informacji jest mało a serwisy o sporcie zupełnie nie istnieją. Tak więc jak najlepiej zacząć przygodę z Tiral’em? Postaramy się podpowiedzieć a jednocześnie odpowiedzieć na wiele nurtujących pytań.

Poszukaj informacji, poznaj sport nim zaczniesz

Oglądając wyczynowych riderów zdaje się, iż Trial nie jest trudny. To nic mylnego, jest to jedna z najbardziej wymagających dyscyplin motocyklowych. Wymagających od zawodników a nie samej maszyny. Ale nie ma się co martwić, Trial jest również najtańszym sportem motocyklowym jaki wynaleziono.

Nim rozpoczniesz przygodę warto przejrzeć internet nie tylko Polski ale przede wszystkim zagraniczny. Dowiecie się tam jak najlepiej trenować, co jest ważne w sporcie oraz jak wybrać właściwy motocykl. Oczywiście to nie jest moment by robić zakupy. Samo przeglądanie internetu jest jedynie wstępem do rozpoczęcia przygody z Trialem Motocyklowym.

Czy Trial jest dla mnie?

To pytanie jest istotne. Jeśli traktujesz Trial jako jednorazowy „wypad” to prawdopodobnie nie jest to sport dla Ciebie. Koszty sprzętu są niższe niż w innych dyscyplinach motocyklowych ale nadal jest to blisko 20,000zł na początek. Jeśli jednak chcesz pomału ale regularnie trenować śmiało możesz zaczynać.

Jak poznać Trial? – Wizyta w Klubie

Na początku warto rozejrzeć się za klubem Trial w twojej okolicy. Porozmawiać z klubem i dowiedzieć się kiedy odbywają się treningi otwarte. Trzeba wybrać się na taki trening i porozmawiać z zawodnikami, jak zaczynali oraz pooglądać ich zmagania z motocyklami. Jeśli w treningu biorą udział Amatorzy szybko zobaczycie jak ciężki jest to sport… ciężki ale daje mnóstwo przyjemności!

Zapytaj się podczas treningu, może ktoś pokaże Tobie podstawy i pozwoli zobaczyć na własnej skórze czym jest Trial. Trial Motocyklowy to rodzinny sport, często na zawodach widzi się całe rodziny biorące udział. Tak więc nie przejmuj się swoim wiekiem czy płcią. Bardzo dobrze w tym sporcie dają sobie radę kobiety, chodź w Polsce jest ich jeszcze adekwatnie mało. W klubie lub grupie lokalnej o wszystkim Tobie opowiedzą.

Zakup motocykla

Jeśli podjąłeś decyzję o rozpoczęciu treningów to Gratulujemy. Teraz przyszła pora by zainwestować w sprzęt, który posłuży Tobie w treningach. Kupując pierwszy motocykl prawdopodobnie pozostanie on z Tobą przez najbliższe kilka sezonów. Warto wybrać maszynę z dobrego źródła oraz w jak najlepszym stanie. Jeśli szukasz jak najtańszego motocykla będzie on Ciebie kosztował więcej, niż najdroższy w tej klasie.

Motocykle w cenach 5000-8000zł to motocykle, które wymagają dużego wkładu finansowego w remont. Remont ten jednocześnie jest dużo kosztowniejszy niż zakup motocykla w dobrym stanie. Jednocześnie motocykle Trial, są proste w utrzymaniu oraz właściwie serwisowane potrafią służyć swojemu właścicielowi wiele lat.

Im lepszy motocykl kupisz na początku, tym mniej wydasz na serwis i szybciej będziesz mógł ćwiczyć. Ale nie jest kolorowo, nawet motocykle relatywnie młode 2-3lata wymagają sporego wkładu finansowego by doprowadzić je do stanu idealnego.

Odzież na początek

Oprócz motocykla trzeba zainwestować dodatkowo w odrobinę akcesoriów. Kask, buty, odrobina ubrań, rękawiczki. Na szczęście trial nie jest sportem, który wymaga tak wielkich nakładów jak Motocross czy Enduro. Cały komplet odzieży dla jednej osoby powinien wynieść 2000-2500zł i powinien starczyć na 2-3 sezony.

Szerzej wybór sprzętu opisaliśmy w artykule:

Ile kosztuje Trial motocyklowy?

Akcesoria dodatkowe

Ach tak, to nie koniec. Musimy pomyśleć jeszcze o oleju do skrzyni i sprzęgła. Oleju do filtru powietrza oraz samego filtru powietrza. Warto też zaopatrzyć się w olej do mieszanki paliwowej oraz smar do łańcucha. Zakładamy, że w garażu już posiadacie kilka podstawowych narzędzi. Przyda się też stołek motocyklowy oraz jakieś miejsce do przechowywania motocykla.

Ćwiczenia, ćwiczenia i ćwiczenia…

Gdy skompletujemy już wszystkie potrzebne elementy. Uda się nam znaleźć klub lub grupę fascynatów w pobliżu. Nie pozostanie nam nic innego jak trenować jazdę oraz ogólnorozwojowe ćwiczenia fitness.

Jeśli pracujecie przy biurku i macie „siedzący tryb życia” jest co robić na początku. Będziecie musieli zmienić swoje upodobania i zamienić fotel na bieganie oraz ćwiczenia ogólnorozwojowe. Nie możemy też zapominać o samej jeździe motocyklem.

Osoby w klubie (lub grupie) na pewno mogą Wam na samym początku i podpowiedzą co i jak ćwiczyć. A gdy przyjdzie zima nadal możesz trenować w zaciszu własnego garażu lub piwnicy.

Przykładowe ćwiczenia fitness:

Trenujemy równowagę

Ćwiczenia wytrzymałościowe

Życzymy Wam wytrwałości, powodzenia z zakupami oraz wielu sukcesów zarówno w jeździe amatorskiej jak i startach w zawodach Trial.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Next Post

2017 Gas Gas TXT 300

Prezentacja nowego modelu Gas Gas TXT 300 w pełni akcji na sezon 2017. W ostatnich latach Gas Gas zwolnił modernizację swoich motocykli. Ale warto obejrzeć ten lekko zmodernizowany model TXT w akcji.