Trening – o czym pamiętać, żeby uniknąć kontuzji?

TRIAL AMATOR

Kontuzje… Pojawiają się one wszędzie tam, gdzie intensywnemu wysiłkowi nie towarzyszy właściwe przygotowanie. O co zadbać, by naszą „pamiątką” z urlopu nie była zwichnięta kostka czy naderwany mięsień? Podpowiada Robert Korzeniowski.

Rozgrzewaj się

Nawet wtedy, gdy na dworze panują upały! Pamiętajmy, że mięśnie i ścięgna zawsze wymagają stopniowego „rozruszania”, a rytm pracy naszego serca i oddech nie od razu osiągają optymalne zakresy. Warto w związku z tym pierwsze 15 minut treningu przeznaczyć na rozgrzewkę o nieco mniejszym stopniu intensywności. W ten sposób nie tylko unikniemy kontuzji, ale także uciążliwych zakwasów.

Zadbaj o obuwie

Każda dyscyplina sportowa wymaga dobrze dobranego sprzętu. Buty to podstawowe i najbardziej wpływające na wynik narzędzie każdego biegacza i triatlonisty, amatora górskich wypraw czy tenisisty. W zależności od tego, jaką aktywność zamierzamy podjąć, zadbajmy o to, by obuwie było dopasowane do nawierzchni, po jakiej biegamy, naszej wagi oraz osobistej dynamiki ruchu. Powinno pozwalać na swobodną, ale stabilną pracę stopy i zapewniać optymalną amortyzację, chroniąc przed urazami.

Wsłuchuj się w swój organizm

Jeśli odczuwasz, że jesteś na granicy swoich możliwości fizycznych – przystopuj, zrób przerwę, zwolnij. Twoje ciało wysyła Ci sygnały, że potrzebuje odpoczynku. W końcu przecież wakacje są po to, by trochę odetchnąć. Nawet jeśli pokonasz zmęczenie za wszelką cenę to możesz nabawić się urazu, który przekreśli Twoje dalsze plany urlopowe. Nie zgrywaj więc superbohatera rodem z komiksu, tylko dopasuj intensywność treningu do aktualnej formy.

Zaufaj swojemu lekarzowi

Pamiętajmy, że bezpieczny i efektywny sport to nie tylko dobry sprzęt i motywacja, ale przede wszystkim zdrowie. Traktujmy lekarzy jak naszych osobistych trenerów, którzy doradzą, jak zadbać o siebie, aby uniknąć przykrych urazów czy kontuzji i jak najpełniej cieszyć się sportem. A jeśli w wakacje planujemy intensywny wysiłek – z wyprzedzeniem wykonajmy kilka podstawowych badań. W ten sposób sprawimy, że urlop posłuży nie tylko odpoczynkowi od pracy i codziennych obowiązków, ale i naszemu zdrowiu oraz kondycji fizycznej.

Komentarz eksperta – Robert Korzeniowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Next Post

Trial Motocyklowy - Początki lat 50'tych

Zastanawialiście się kiedyś jak wyglądały początki Trial’u motocyklowego na świecie? Jeśli tak, to zapraszamy do obejrzenia ciekawych filmów dokumentalnych z początku lat 50tych.