Trenujemy równowagę

TRIAL AMATOR

Ach, tak… równowaga to element, który odgrywa kluczową wartość w jeździe TRIAL. Po naszym ostatnim treningu, wiemy jak dużo musimy ćwiczyć by zbudować odpowiedni nawyk równowagi w naszym ciele, który przełoży się na dalszą naukę oraz zdobywanie doświadczenia.

Ćwiczenia na równowagę bez motocykla

A więc nie masz jeszcze swojego motocykla? Nic nie szkodzi, ćwiczyć możesz zacząć już teraz. Pamiętaj, podstawowe ćwiczenia na równowagę to zwykłe ćwiczenia fitness. Pamiętaj, by przed rozpoczęciem ćwiczeń zrobić rozgrzewkę.

Przykładowy zestaw ćwiczeń na równowagę:

Oraz kolejny zestaw:

Ćwiczenia na równowagę z motocyklem

Jeśli masz już swoją TRIAL’ówkę warto rozpocząć ćwiczenia od stójki. Tak, pewno część osób teraz zwróci uwagę, że w nowych przepisach nie zatrzymujemy się podczas zawodów. Ale nim dojdziecie do poziomu zawodów, trzeba nabrać wprawy i poznać motocykl. Stójka jest rewelacyjnym ćwiczeniem na równowagę. Pamiętajcie, skręcona kierownica ułatwia utrzymać równowagę. Tak samo motocykl, uruchomiony jest łatwiej okiełznać. Dla utrudnienia gdy opanujecie stójkę na odpalonym motocyklu zróbcie to samo ćwiczenie na zgaszonym. Będzie trudniej.

Trening stania dla początkujących

Jeśli jesteś zupełnym amatorem jak my znajdź sobie trzeci punkt podparcia. Może to być płot lub ściana, o którą można oprzeć przednią oponę. Trenujemy przez chwilę stanie z kierownicą skierowaną w jedną stronę, gdy uda się stać zmieniamy kierunek kierownicy. Warto też poćwiczyć schodzenia i wchodzenia na podnóżki to ten moment, kiedy możemy stracić równowagę.

W celu utrudnienia oprzeć możecie tylną oponę o ścianę tak by przednie koło było luźne, teraz będzie dużo trudniej ćwiczyć stanie. Ostatecznym ćwiczeniem będzie stanie bez trzeciego punktu podparcia. Warto ćwiczyć na trawie lub innej miękkiej nawierzchni. Na samym początku, możesz również poprosić o pomoc znajomego by pomógł tobie na początku trzymając motocykl przez trzymanie kierownicy. Tak by z czasem znajomy coraz mniej ingerował w proste stanie motocykla. Po pewnym czasie znajomy sam wyczuje i będzie mógł przestać pomagać a Ty wykonasz stójkę bez pomocy innej osoby.

Przykładowy trening z motocyklem:

Na samym końcu, pamiętajcie zadbać o bezpieczeństwo. Ćwiczymy tak by zminimalizować możliwości kontuzji i urazów! Jeśli zdarzy się wypadek, zadbajcie wpierw o siebie i innych poszkodowanych a dopiero potem o motocykl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Next Post

Trial Amator na Google+

Miło nam poinformować, iż dla osób uczęszczających na Google+ postanowiliśmy otworzyć grupę do dzielenia się swoimi uwagami i poradami dookoła TRIAL’u. Liczymy, iż będzie to kolejny kanał, który pozwoli nam promować Trial wśród Amatorów.